Kategoriler
Aşk ilişkileri Uncategorized

İlk cinsel deneyimle ilgili 10 önemli bilgi

Kadınların cinsel anlamda yaşadığı ilk deneyim daha sonra devam edecek olan cinsel hayatını fazlasıyla etkiliyor. Bu nedenle ilk cinsel birleşmenin nasıl olacağını bilmekte fayda var. Cinsel hayatınızın olumsuz etkilememesi adına, ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak hazırladığımız haberimizi okumaya başlayın. İlk cinsel deneyim hakkında bilgi sahibi olun…

İlk cinsel deneyim nasıl olmalı?

Kadınlar için ilk cinsel ilişki deneyimi büyük önem taşır. Çünkü ilk deneyimle beraber kadınların kafasında cinsellikle ilgili fikirlerin temelleri atılır. İlk cinsel ilişki deneyimi doğal hale getirmek ve sorunsuz yaşamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bir kadın için ilk cinsel ilişki deneyimi, kızlık zarının aşılmasından kaynaklanan ağrı ve kanamadan ibaret olabilir. Bu durumu en hafif şekilde atlatmak için partnerinizi önceden aşağıda bahsettiğimiz konularda bilgilendirebilirsiniz.

İlk cinsel ilişkide kadın ve erkek ne yapmalı?
•Kadınlar ilk cinsel ilişki deneyimlerini yaşamaya hazır değillerse bunu mutlaka partnerleriyle paylaşmalıdır. Erkekler bu konuda kadınlara karşı anlayışlı olmalıdır.
•Çift ön sevişmeyi ne kadar uzun tutarsa ilk cinsel birleşme o kadar rahat gerçekleşir. Özellikle kadınlar ön sevişmeyi kontrol eden taraf olmalı. Böylece hazır hissettikleri an ilk cinsel birleşme yaşayabilirler.
•Kadınlar ilk cinsel ilişkinin neden olacağı ağrı ve acıyla ilgili yaşadıkları korkuları rahatça dile getirmelidir. Erkekler bu korkulara yumuşak bir tutum sergilemeli ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.
•İki taraf da cinsellik hakkındaki görüşlerini rahatça dile getirmeli ve bunun ne kadar doğal bir süreç olduğunu bilmeli.
•İlk cinsel ilişki sırasında erkekler mutlaka prezervatif kullanmalıdır. Prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olacaktır.

İlk cinsel birleşmede acı olur mu?

Çoğu kadının kızlık zarı, ince ve esnek yapıdadır. İlk cinsel birleşme deneyimi yaşayacağınız zaman ön sevişme süresini uzun tutmanız, vajinadaki kayganlığı artırır. Böylece birleşme esnasında hissedeceğiniz acı azalır. Birleşme esnasında partnerinizin de yumuşak davranması önemlidir. Zorlayıcı hareketler canınızı yakabilir. İlk birleşme anı ne kadar zevk dolu ve acısız olursa cinsellik hakkındaki düşünceleriniz o kadar olumlu gelişir.

İlk cinsel birleşmeden sonra kanama olur mu?

İlk cinsel birleşmeden sonra kanama olmaması bakire olmadığınız anlamına gelmez. Kızlık zarının yapısı her kadında farklılık gösterir. Bazı kadınların kızlık zarı çok esnektir. Bir de vajinadaki kayganlık fazlaysa ilk birleşmede kızlık zarı olduğu gibi kalır. Bazı kadınlarda ise kanama çok az gerçekleşir. Bunun nedeni kızlık zarı üzerinde bulunan damarların çok az olmasıdır.

İlk cinsel ilişkiden sonraki kanama ne kadar sürer?

Genelde ilk cinsel birleşmeyle başlayan kanama yarım saat kadar sürebilir. Eğer kızlık zarında daha geniş bir yırtık oluşmuşsa bu kanama daha şiddetli ve uzun olur. Şiddetli kanamalarda, jinekolojik bir müdahaleye başvurabilirsiniz. Bu müdahaleyle kızlık zarındaki yırtık onarılarak kanama durdurulur.

Kızlık zarının kalınlığı ilk cinsel birleşmeyi etkiler mi?

İlk cinsel birleşme, başarısız olabilir. Bazen bir iki denemeden sonra cinsel birleşme yaşanır. Ancak bu durumun kızlık zarının kalınlığıyla ilgisi yoktur. İlk cinsel birleşmede başarısız olunmasının sebeplerinden biri, kadının kendiniz hazır hissetmemesidir. Tam cinsel birleşme yaşanacağı sırada kadın kendini sıkar ve kayganlaşmaya engel olur. Dolayısıyla penis vajinaya girmekte zorlanır. Bu zorlanma canınızı yakacağı için cinsel ilişkiye girmekten vazgeçilir.

Kızlık zarının kalın olması cinsel birleşmeyi etkileyen ender nedenlerdendir. Cinsel birleşme esnasında yaşanan başarısızlık daha sonra yaşanacak cinsel ilişkileri de olumsuz etkileyebilir.

Cinsel birleşmede prezervatif kullanımının önemi

Bir doğum kontrol yöntemi olan prezervatif ilk cinsel ilişkide kullanılmalıdır. Bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için en etkili yöntem prezervatiftir. Ancak ilk cinsel ilişki sırasındaki zorlanmalar nedeniyle prezervatif yırtılabilir. Ön sevişmeyi uzun tutarak vajinanın kayganlığını artırabilirsiniz.

İlk cinsel ilişki deneyiminden sonra düzenli olarak bir kadın doğum uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Böylece hem cinsellik ve korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olursunuz hem de cinsel sağlığınızı korursunuz.