Kategoriler
Aşk ilişkileri Uncategorized

Aldatıldıktan sonra nasıl davranmalı?

Aldatılmak, ilişkiye ciddi zararlar veren üzücü bir durumdur. Aldatılan kişi hem partnerine olan güvenini hem de özgüvenini yitirir. Çoğu kadın aldatıldığını öğrendikten sonra ne yapacağını bilemez. Peki, aldatıldıktan sonra nasıl davranmalı? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi hemen okumaya başlayın.

Aldatılmak nasıl atlatılır?

Çiftlerin birbirlerini severek başladıkları mutlu ilişkiler zaman geçtikçe değişebiliyor. Duygular heyecanını yitiriyor, şartlar eskisi gibi devam etmiyor ve en önemlisi sadakatsizlik oluşuyor. Ne yazık ki bu değişimlerin etkisiyle aldatmalar başlıyor. Aldatılan kişi büyük bir güven ve mutlulukla başladığı ilişkiye, kaygı ve depresyonla devam ediyor, nasıl davranacağını bilemiyor.

Kendinizi suçlamaktan vazgeçin!

Aldatıldığını öğrenen çoğu kadının kendine güveni azalır. Güzel, alımlı veya zeki olmadığı için aldatıldığını düşünebilir. Ancak tüm bu özelliklerin aldatılmakla ilgisi olmayabilir. Kişinin karakter özellikleri ve özgüven eksikliği de onu aldatmaya yöneltebilir. Kendinizi suçlamak yerine ilişkinizdeki eksikleri ve sorunları saptayın. Partnerinize öfkeli ve agresif tavırlar sergilemeden bu konuları onunla açık açık konuşun. Bu sizi zorlayacak bir hareket olabilir. Ancak bu yöntem kendi mutluluğunuz için çok faydalı olacaktır.

Yorumlardan ve tavsiyelerden etkilenmeyin!

Aldatılan kişi, bu durumu yakınlarıyla paylaşmak istemesi çok doğaldır. Ancak çevrenizdekiler bu konuda sizi daha çok yıpratacak yorumlar yapabilir, yanlış adımlar atmanıza neden olacak tavsiyelerde bulunabilirler. Ruh halinizi düzeltmek isterken daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Kendi duygularınızı dinleyerek mantık çerçevesi içinde hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Ne kadar değerli olduğunuzu hatırlayın!

Aldatıldıktan sonra ilişkiyi bitirme kararı aldıysanız, bundan sonraki süreçte kendinize ne kadar değerli olduğunuzu hissettirin. Kendinizi şımartacak aktiviteler bulun. Başkasının hataları yüzünden kendinize haksızlık etmeyi bırakın. Kendinize yeni hedefler belirleyin ve o hedeflere ulaşmak için kendinizi motive edin.

Size değer verenlerle vakit geçirin!

Aldatıldığınızı öğrendikten sonra yalnız kalmak size zor gelebilir. Zor zamanlarınızda aileniz ve yakın arkadaşlarınız size destek vereceklerdir. Duygularınıza değer verirler ve konuyla ilgili düşüncelerini dürüstçe ifade ederler.

Çocuğunuz varsa daha dikkatli olun!

Aldatılan çocuklu kişiler, bu durumu çocuklarına yansıtmamalıdır. Çocukların psikolojisini korumak adına her iki tarafta aynı dilden konuşmalı, çocuklarına aynı bilgileri vermelidir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Çoğu kadın, aldatıldıktan sonra sırf çocuk için evliliğe devam etmeye karar verir. Ancak bu karar mutsuz bir aile ortamı ortaya çıkartır. Böyle bir ortamda yetişen çocuk ne yazık ki mutlu bir çocuk olamaz.

Kendinize yeni bir sayfa açın!

Aldatıldıktan sonra ayrılma kararı aldınız ama bir türlü geçmişi unutamıyorsunuz. Bu da mutlu olmanıza engel oluyor. Zor da olsa geçmişinizi unutarak kendinize yeni bir sayfa açmaya çalışın. Böylece gelecekte karşınıza çıkan fırsatları daha iyi değerlendirebilirsiniz. Hayatınızdaki büyük değişimlerin sizi ve geleceğinizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

Aldatıldıktan sonra tüm bunları gerçekleştirmek size zor gelebilir. Bu süreçte kendinizi çaresiz hissederseniz ve nasıl davranacağınızı bilemez hale gelirseniz bir psikologdan destek alabilirsiniz.